PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Velký těhotenský kalendář

Právě jste zjistila, že jste těhotná, a velmi se už těšíte na miminko. Tak to má být! Přinášíme vám praktického pomocníka - kalendář nejdůležitějších mezníků v čase vašeho těhotenství, které se vztahují jak k vám, tak k vašemu miminku.

5. týden
Těhotenský test vám vyšel pozitivně! A lékař výsledek jen potvrdil. Obdržela jste těhotenskou průkazku, pro jistotu ji od nynějška až do porodu noste stále u sebe.
Zvažte užívání preparátu s kyselinou listovou.

10. týden
Pokud jste nezakotvila u vašeho gynekologa a zvažujete péči samostatné porodní asistentky, začněte se po ní rozhlížet. Její péče vám může poskytnout vše, co péče lékařská s výjimkou speciálních vyšetření. O těch se vaše asistentka ale jistě domluví s lékařem, takže je budete moci včas absolvovat i u ní. A proč vůbec o péči porodní asistentky uvažovat? Bude mít na vás více času, nebude jí zatěžko přijet za vámi i domů, bude s vámi případně pracovat i na problémech, které v lékařské ordinaci zapadnou (strach z porodu, obtížná psychologická situace, která ho může zapříčiňovat apod.)
Až to uznáte za vhodné, oznamte své těhotenství v práci, jako těhotná žena jste chráněna ze zákona. Kromě jiného by vás měli uvolnit z práce na směny.

12. týden
Pokud jste na těhotenské prohlídce u lékaře nebo porodní asistentky dosud nebyla, nyní je na první již opravdu čas. Další prohlídky jsou doporučovány v intervalu čtyř týdnů do 36. týdne gravidity a jedenkrát týdně od 36. týdne.
Zvažujete, že přestanete sportovat? To by byla chyba! Stačí jen pohyb přizpůsobit vašemu stavu a naopak si ho ve vhodné podobě dopřávejte každý den. Ať už půjde o soubor speciálních cviků, které procvičují nebo protahují svalové skupiny, jež jsou v těhotenství mimořádně namáhány, nebo třeba o těhotenskou jógu či pilátes, vhodně je vše, co vám dělá dobře. Mimořádně důležitý je také častý pohyb na čerstvém vzduchu.

11. až 13. týden
První pojišťovnou hrazené ultrazvukové vyšetření.
Čas pro rozhlížení se po vhodné těhotenské literatuře. K "základu" patří průvodce "Zdravé těhotenství, přirozený porod" německé autorky Ingeborg Stadelmannové (vydalo nakladatelství One Woman Press).

13. týden
Můžete si oddechnout. Překonala jste období zvýšeného rizika spontánního potratu. Nyní je pravděpodobnost, že byste miminko nedonosila, už jen nízká (pod 3%).

14. týden
Můžete se začít rozhlížet po vhodném kurzu předporodní přípravy. Kvalitní obsahuje až deset lekcí po cca dvou hodinách týdně.

15. až 16. týden
Čas pro screening na vrozené vývojové vady (nejznámější je tzv. triple test). Odebraná krev matky odchází na speciální vyšetření, které se zaměřuje na trojici hormonů v krvi: AFP - alfafetoprotein, HCG - lidský choriový gonadotropin a estriol. Test vyhodnocuje hladiny těchto látek v kombinaci s věkem matky a dalšími faktory. Výsledky pak odhalují případná podezření na vrozené vývojové vady (např. Downův či Edwardsův syndrom). Ohledně scereeningu se vedou bouřlivé diskuse. Máme skutečně právo na dokonalé děti? Odpověď dává každé mamince výhradně její svědomí. Proto by rozhodnutí, zda podstoupí to které vyšetření měla činit výhradně ona sama, resp. s otcem dítěte. Též právo vyšetření odmítnout musí zdravotník plně respektovat. To se týká i vyšetření plodové vody, tzv. amniocentézy.

17. týden
Navštivte svého zubaře a nechte si zkontrolovat zuby.

18. týden
Plánujete v souvislosti s dítětem nějaké změny - stěhování nebo nové auto? Je čas podobné plány uskutečnit.

18. až 20. týden
Druhé pojišťovnu hrazené ultrazvukové vyšetření. Budete-li o to stát, lékař vám pravděpodobně už prozradí pohlaví vašeho dítěte (bývá patrné od 16. týdne).

19. až 20 týden
Můžete se začít rozhlížet po dětské výbavičce včetně šátku na nošení nebo kočárku. Zvláště chcete-li je pořídit ve slevách.

21. týden
Pokud máte vpáčené bradavky, začněte s masážemi. Poučí vás vaše porodní asistentka (případně i ta z předporodního kurzu).
Nezvedejte nic těžkého, šetřete si páteř. Na nákupy si můžete pořídit pojízdný vozík.

22. týden
Jestliže máte už jedno dítě, je nejvyšší čas oznámit mu příchod sourozence - vždyť bříško se už kulatí.
Kupte si kvalitní tělový olej a denně své bříško masírujte - předcházíte tak vzniku těhotenských strií.

23. týden
Pokud dosud nemáte jasno, začněte přemýšlet, kde, jak a s kým porodíte. Vyplatí se navštívit různé porodnice ve vašem okolí, srovnávat, ptát se. Ze zařízení, kde se necítíte dobře a kde není příjemný personál, odejděte. Do dobré porodnice případně neváhejte podstoupit i delší cestu. Na porodu záleží - je určující pro vaše miminko i pro vás.

24. týden
Provádí se test na toleranci glukózy, tzv. cukrovkový. Není povinný.
Při prohlídkách se začínají kontrolovat ozvy plodu - srdeční akce. A to buď poslechem pomocí stetoskopu, Dopplerova přístroje nebo ultrazvuku.

27. týden
Vezměte si do postele plyšáka nebo malý polštářek. Později ho vložíte do postýlky miminka - vaše vůně ho bude uklidňovat.

30. týden
Nejvyšší čas absolvovat předporodní kurz, alespoň v nějaké zkrácené verzi.

32. až 34. týden
Nástup na mateřskou dovolenou a peněžitá pomoc v mateřství: Pokud pracujete, můžete odejít na mateřskou dovolenou nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Pokud pobíráte nemocenské dávky, musíte jejich pobírání ukončit před začátkem šestého týdne před očekávaným porodem. Potom nastupuje peněžitá pomoc v mateřství (PPM), která se vyplácí po dobu 28 týdnů, maximálně však do 22. týdne po porodu. (Nemá tedy smysl snažit se pracovat až do porodu s představou, že si tak prodloužíte vyplácení dávek.) PPM vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení, první dávku obdržíte do jednoho měsíce po dni doručení žádosti na OSSZ.

30. až 32. týden
Třetí pojišťovnou hrazené ultrazvukové vyšetření.

32. týden
Pokud jste tam nikdy nebyla, zajděte se podívat do mateřského nebo rodinného centra. Žijete-li v místě, kde dosud nic podobného nefunguje, můžete se pokusit sama něco založit. Svépomocné rodičovské skupiny bývají v mateřství velikou oporou.

33. až 34. týden
Provádějí se tzv. druhé těhotenské odběry, které zahrnují vyšetření krevního obrazu k vyloučení možné anémie matky či sníženého počtu krevních destiček. Dále se provádí vyšetření HIV a žloutenky typu B (můžete odmítnout). Při Rh negativitě matky se připojuje vyšetření hladiny anti D protilátek.
Když budete nakupovat oblečení pro miminko teď, dostanete právě to, co miminko v tomto ročním období bude potřebovat.

34. až 35. týden
Zkontrolujte, že máte pro miminko připraveno vše potřebné. Proveďte případné poslední změny v domácnosti, kterou chcete přizpůsobit potřebám miminka. Myslete zejména na pohodlné křeslo na kojení. Doplňte hotová jídla do mrazáku.

36. týden
Pokud jste dosud nezačala, začněte s přípravou hráze masírováním vhodným olejem.
Na kontrolu k lékaři nebo porodní asistentce nyní již choďte častěji - minimálně jednou týdně. Při pravidelné prohlídce vás čeká kultivační (bakteriologické) vyšetření pochvy k vyloučení přítomnosti streptokoka skupiny B. Pokud se zjistí přítomnost streptokoka, můžete dostat na začátku porodu či při odtoku plodové vody antibiotika k zabránění možné novorozenecké infekce.

37. týden
Zabalte si zavazadlo do porodnice.

39. týden
Nahrajte na telefonní záznamník zprávu typu: "Naše miminko je ještě u mámy v bříšku. Dáme vědět, až se narodí."

40. týden
Na kontrolu už choďte podle domluvy s pečujícím zdravotníkem. Snažte se udržovat v dobré náladě a kondici - nepřestávejte s přiměřeným pohybem a procházkami. Co nevidět budete své dítě držet v náručí.

Odborné poradenství:
Ivana Königsmarková, soukromá porodní asistentka, www.acentrum.eu nebo www.unipa.cz

Vyšlo v časopise Rodiče 5/2011

Zpět na překlady

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt