PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Nemoci močových cest u dětí

Patří mezi nejčastější dětská onemocnění. Nesprávně nebo nedostatečně léčená infekce může snadno přejít do chronické formy a stát se zbytečnou příčinou potíží s ledvinami v dospělosti. Na otázky spojené s potížemi močových cest odpovídá dětská lékařka MUDr. Vlasta Šmelhausová, která má ordinaci v Praze 3 na Žižkově:

Jaké jsou nejčastější příčiny nemocí močových cest?

Obvyklou příčinou jsou infekce, a tedy přítomnost bakterií v močovém traktu. Tyto bakterie mohou způsobit onemocnění močové trubice nebo močového měchýře, v horším případě i onemocnění ledvin. Příčinou tedy nebývá, jak si lidé často myslí, pouhé prostydnutí, zároveň ale platí, že prostydnutí při onemocnění nebo náchylnosti k infekci močových cest může stav zhoršit.

Hraje v náchylnosti nějakou roli věk nebo pohlaví dítěte? Mohou onemocnět už miminka?

Věk dítěte hraje významnou roli. Nejvíce infekcí močových cest se vyskytuje v prvních dvou letech života, což je období nejvyššího výskytu zánětu ledvin v lidském životě. V prvním půlroce života převažují infekce u chlapců, později pak už u dívek. To souvisí s tím, že dívky mají kratší močovou trubici a snáze u nich dojde ke kontaminaci močových cest ze stolice.

Souvisí odolnost močového ústrojí s množstvím a kvalitou nápojů, které dítě vypije, příp. s další stravou?

Ano, výskyt onemocnění je významně ovlivněn množstvím a kvalitou nápojů. Dítě by mělo pít nejen dostatečně, ale také zdravě. Za vhodné jsou považovány slabé čaje, ředěné ovocné šťávy a voda. Nevhodné jsou naopak příliš sladké nebo koncentrované nápoje. Ze stravy je vhodné vyloučit příliš kořeněná a slaná jídla.

Podle jakých příznaků onemocnění poznáme?

Infekce močových cest se projevuje typickými příznaky - nepříjemnými pocity při močení, pálením, řezáním, nucením na močení. Někdy také bolestmi břicha nebo v bederní oblasti.

Kdy je třeba vyhledat lékaře?

Je nutné sledovat vzhled a zápach moči a také teplotu. Při typických příznacích onemocnění bez teplot u staršího dítěte zvyšujeme příjem tekutin, dohlížíme na dodržování hygieny (po stolici důkladně očistit řitní otvor, aby nedocházelo k průniku bakterií do močového ústrojí) a vyčkáváme, zda se stav nezlepší. Pokud teplota vyskočí nad 38 stupňů nebo pokud nedojde ke zlepšení během dvou až tří dnů, hrozí nebezpečí zánětu ledvin, v tom případě je nutné lékaře kontaktovat, aby dítě klinicky vyšetřil a vyšetřil moč. U kojenců pozorujeme moč průběžně a vyšetřit ji necháme vždy, když neprospívají, nebo při teplotách, které nejsou provázeny žádnými příznaky. U kojence s teplotami bez orgánového nálezu je vhodné vždy vyšetřit moč biochemicky i mikrobiologicky a vyšetřit také zánětlivé ukazatele v krvi.

Stačí k stanovení diagnózy pouze rozbor moči, nebo je potřeba i ultrazvukové vyšetření?

K stanovení diagnózy je nutné celkové fyzikální vyšetření, kultivační a biochemické vyšetření moči a případně i laboratorní vyšetření krve. Ultrazvuková a jiná vyšetření se indikují při podezření na vrozené vady nebo při komplikovaných stavech.

Jak probíhá léčba?

Léčba pak sestává z antibakteriální terapie, podpůrné terapie a režimových opatření. Antibakteriální léčba se zahajuje ihned po odběru moči a případně se upraví podle výsledku vyšetření. Kromě antibiotik se podávají léky na teplotu, proti bolesti a u malých kojenců při vysokých teplotách též léky jako prevence febrilních křečí. Základní opatření při infekcích močových cest je klid, teplo a dostatečný přívod tekutin.

Jaký je správný postup při odebírání dětské moči a jak ji máme uchovávat než ji doneseme k lékaři?

Odběr moči má být proveden před zahájením antibiotické terapie. Lze použít sáčky, které se nalepí na genitál, ale při jejich použití hrozí kontaminace a falešně pozitivní nález v moči. Je proto vhodnější provést odběr moči po spánku a napití tak, že matka vezme dítě do náruče zády k sobě a drží ho za pokrčené nožky. Genitál se omyje vlažnou vodou a druhá osoba odchytává moč do sterilní zkumavky. Používá se metoda středního proudu - zachytí se moč až po začátku močení. Nejlépe je ranní moč co nejrychleji transportovat na vyšetření. Uchovává se co nejkratší dobu v lednici při 4 stupních Celsia.

Které přírodní prostředky mohou být nápomocné?

Při prevenci se dají u starších dětí využít brusinky, jejichž účinná látka příznivě působí na sliznici močových cest. Pokud je dítě ochotné pít urologický čaj, nabízíme mu ho, ale pokud ho odmítá, není vhodné mu čaj nutit. V tom případě podáváme jiné vhodné tekutiny.

Jsou otužilé děti vůči infekcím močoých cest odolnější?

U dětí, které se postupně otužují např. sanováním nebo pobytem venku, lze očekávat zlepšení celkové kondice, posílení imunity organismu a tím také lepší odolnost vůči bakteriálním infekcím. To platí i pro infekce močových cest.

Vyšlo v časopise MIMINKO 11/2008

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt